Každý, kto vlastní predajňu potravín, výrobňu, reštauračné alebo iné stravovacie zariadenie, určite už počul o systéme HACCP. Ide o zákonnú povinnosť, ktorej účelom je prechádzať a eliminovať riziká ohrozujúce bezpečnosť potravín. Čo všetko patrí do systému HACCP a ako to vlastne funguje?
Čo znamená HACCP?
Skratka HACCP vychádza z anglického Hazard Analysis and Critical Control Points, znamená Systém analýzy rizika a stanovenia kritických kontrolných bodov.
Systém je zameraný na zaistenie bezpečnosti potravín, stanovuje rôzne činnosti a postupy pri výrobe, predaji a prevádzke potravín, ktoré vychádzajú z platných hygienických predpisov a správnej výrobnej praxe. Jeho cieľom je zabezpečiť, aby finálny produkt pri daných činnostiach bol zdravý a neškodný.
Systém HACCP bol vyvinutý v 60. rokoch 19. storočia pre NASA, a následne bol prijatý aj v Európe. Na Slovensku je jeho dodržiavanie povinné od 1.1.2000.
Na Slovensku je HACCP uvedené v Potravinovom kódexe Slovenskej republiky pod názvom Zásady správnej výrobnej praxe.
Čo je cieľom HACCP?
Účelom tohto systému je eliminovať riziká súvisiace s výrobou, distribúciou, prípravou a skladovaním potravín.
Kde sa HACCP uplatňuje?
Systém HACCP sa uplatňuje v celom potravinárskom reťazci. Uplatňuje sa v poľnohospodárskej prvovýrobe, výrobe, ale aj pri predaji, skladovaní a konečnej spotrebe potravín.
Jeho dodržiavanie je zákonnou povinnosťou všetkých organizácií potravinového reťazca – patria sem prvovýrobcovia, výrobcovia potravín, prevádzkovatelia prepravy, dodávatelia a subdodávatelia, ale aj prevádzkovatelia skladovacích priestorov, výrobcovia strojov, čistiacich prostriedkov, baliaceho materiálu, prídavných látok a iných zložiek, a samozrejme aj predajcovia potravín, vrátane stravovacích zariadení – bez ohľadu na veľkosť alebo právne postavenie spoločnosti.
Z čoho sa skladá systém HACCP?
Systém sa zakladá na nepretržitej kontrole materiálov, podmienok a jednotlivých procesov. V rámci systému prevádzkovateľ podniku vykonáva pravidelné kontroly, ktoré sú zamerané na dosahovanie hygienickej bezchybnosti a zdravotnej neškodnosti ním vyrábaných a/alebo ponúkaných potravín.
Zmyslom HACCP je:
- identifikovanie nebezpečných surovín a potravín z hľadiska prítomnosti alimentárnych patogénov a toxických látok,
- zistenie, či suroviny a potraviny sú schopné podporovať rozmnožovanie mikroorganizmov,
- identifikovanie možných zdrojov nebezpečenstva a miesta kontaminácie,
- určenie pravdepodobnosti, že mikroorganizmy v potravinách budú prežívať alebo sa rozmnožovať počas manipulácie s potravinami,
- zhodnotenie závažnosti a rizika nebezpečenstva a zdravotnej závažnosti.
Kovové skrine & HACCP
Podľa platnej legislatívy prevádzkareň musí byť vybavená dostatočným počtom šatní oddelených pre ženy a mužov a okrem toho oddelených aj prevádzkových miestností a skladov. Šatne musia byť vybavené vhodnými skrinkami s jednoduchým vetracím zariadením v množstve zodpovedajúcom počtu pracovníkov s vyčleneným priestorom na oddelené uloženie čistých a použitých pracovných odevov.
Skrine spoločnosti ABAmet vyhovujú týmto požiadavkám. Naše šatníkové skrine s prepážkou ponúkajú perfektné riešenie, ak
chcete oddeliť civilné oblečenie od pracovného v rámci jednej skrine. Preto sú ideálnou voľbou na miesta, kde podľa hygienických
predpisov treba vytvoriť systém čistých aj špinavých šatní. V skriniach si pohodlne uskladníte oblečenie a oceníte efektívne prúdenie vzduchu vďaka otvorom v hornej aj dolnej časti dverí.
Zdroje:
https://www.svps.sk/legislativa/kodex_02_08.asp